AKTUALNOŚCI

Witaj na stronie DK Doradztwo Sp. z o.o.! Znajdziesz tu szczegółowe informacje o naszych usługach i kontakt do naszej kadry.

Bądź na bieżąco z aktualnościami, nowościami oraz ofertami specjalnymi.

Sowa - uosobienie mądrości.

Opublikowany 2014/10/21

Często powtarza się, że sowa jest uosobieniem mądrości.

 

Jakie są fakty? Badania potwierdzają, że młode ptaki potrafią nauczyć się nowych zachowań, odsuwać zapamiętane reguły, gdy prowadzą one do błędów, a także zapamiętywać nowe skojarzenia. Jak widać, słowa o mądrości sów nie są bezzasadne.

 

Tak samo w DK Doradztwo potrafimy znaleźć nowe rozwiązania problemów naszych klientów, a także zagwarantować dopasowanie indywidualnego rozwiązania do każdego klienta.

Logo naszej firmy- dlaczego sowa?

Opublikowany 2014/10/15

Pani Dorota Kosacka zdradza historię o powstaniu logo firmy.

Logo to rzecz ważna dla każdej firmy. Jak jednak wymyślić coś takiego, co łączyłoby podatki, księgowość, doradztwo i książki z naszą firmą? Jak wymyślić coś, co klienci będą kojarzyli właśnie z nami?
Mówi się, że czasami najlepsze pomysły przychodzą same, a tym razem właściwie pomysł "przyniósł" nam klient. W firmie trwały generalne porządki, kończyliśmy już dzień pracy, gdy pojawił się nasz klient, pan Grzegorz. Spojrzał na stos pudełek, roześmiał się i stwierdził:
- O, to pani, pani Doroto!
Zaskoczona rozejrzałam się po biurze.
- Słucham? - spytałam zdziwiona.
Klient roześmiał się ponownie.
- To pani i pani pracownicy - i wskazał na stary wieszak, przedstawiający sowę i małe sówki otoczone jej skrzydłami. - Widząc moją zdziwioną minę, kontynuował - Ta duża sowa to pani, a te małe sówki to pani pracownicy.
Kilka dni później uczestniczyłam w rozmowie biznesowej moich klientów. W pewnym momencie dyskusja zaczęła krążyć wokół reklamy i projektu logo ich firmy. Nagle po raz kolejny usłyszałam:
- U was, pani Doroto to sprawa jest jasna - I widząc moją zdziwioną minę dodał - Oczywiście sowa.
Po raz kolejnych od moich klientów usłyszałam więc, że kojarzą mnie z sową. A sowa jest przecież uważana za znak mądrości i wiedzy. Jest symbolem tego, co chcemy przekazać naszym klientom. Proste rozwiązania trudnych problemów, profesjonalizm, wiedza, zaufanie, jak najwyższa dbałość o sprawy naszych klientów to nasze podstawowe dewizy, a sowa jest ich znakiem. I tak oto sowa została logo naszej firmy.

Wkrótce mogą spodziewać się Państwo ciekawostek i informacji dotyczących sowy jako symbolu mądrości, wiedzy, profesjonalizmu i zaufania.

Umowa o pracę czy umowa cywilnoprawna z pracownikiem na urlopie macierzyńskim?

Opublikowany 2014/10/07

Wiele osób przebywających obecnie na urlopach (macierzyńskim, dodatkowym macierzyńskim, rodzicielskim) chciałoby skorzystać z możliwości dodatkowego zarobkowania, co w świetle obowiązujących przepisów jest możliwe. Według Kodeksu Pracy pracownik w okresie dodatkowe urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego ma prawo podjąć pracę u pracodawcy,  który mu tego urlopu udzielił.  Osoba taka ma możliwość skorzystania z dwu form zatrudnienia(...)

 

Cały artykuł jest dostępny w SERWISIE DORADZTWA PODATKOWEGO.

Szkolenie Doroty Kosackiej: VAT - zmiany na 2015 r. i bieżące problemy.

Opublikowany 2014/09/30

W 2015 roku wchodzą w życie kolejne ważne zmiany dotyczące podatku VAT.

Zapraszamy do udziału w szkoleniach, na których zostaną poruszone m.in. następujące zagadnienia:

- Nowe zasady opodatkowania usług świadczonych drogą elektroniczną od 1 stycznia 2015r.
- Ulga na złe długi – bieżące problemy i zmiany na 2015 r.
- Odwrotne obciążenie – zasady stosowania i praktyczne problemy
- Odliczanie VAT naliczonego – praktyczne problemy
- Proporcjonalne odliczania VAT naliczonego
- Kasy rejestrujące – zmiany na 2015 r. i praktyczne problemy
- Samochody w VAT – praktyczne problemy
- Kontrola w podatku VAT – najczęstsze problemy

- Pozostałe zmiany i bieżące problemy

Oprócz tego, każdy z uczestników ma możliwość zadawania pytań.


 Białystok: 16 października, 21 listopada, 10 grudnia

Łomża: 5 grudnia

Lublin: 17 października, 24 listopada, 19 grudnia

Poznań: 14 października, 13 listopada, 11 grudnia

Zielona Góra: 12 grudnia

Wrocław: 14 listopada

Bydgoszcz: 1 grudnia

Łódź: 23 października, 19 listopada, 4 grudnia

Katowice: 22 października, 18 listopada, 3 grudnia


Pełny program szkolenia oraz karta zgłoszenia znajdują się w działach: Szkolenia Białystok oraz Szkolenia Polska

Co to jest Ustawa Deweloperska?

Opublikowany 2014/09/30

Wzrost cen mieszkań jaki był obserwowany od 2007r. przyczynił się do tego, że kupujący w obawie o kolejne podwyżki często decydowali się na kupowaniu tzw. „dziury w ziemi”. Kupujący wpłacali zaliczki pokrywające znaczną cześć nieruchomości jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji. Doprowadziło to do występowania sytuacji w której przedsiębiorstwo budujące ich mieszkania bankrutowało a im pozostawały kredyty do spłacenia na nieruchomości do których nie mieli prawa. Nagminną praktyką deweloperów było zmienianie technologii budowy ( przedstawiali w ofercie jakie planują użyć materiały po czym w trakcie realizacji zmieniali je na tańsze zamienniki), nie informowali o planowanych inwestycjach w pobliżu nieruchomości lub innych czynnikach jakie mogły mieć wpływ na decyzje o kupnie mieszkania.

29 kwietnia 2012 r. weszła w życie ustawa dzięki której kupujący są lepiej chronieni(...)

 

Cały artykuł jest dostępny w dziale: SERWIS DORADZTWA PODATKOWEGO.

Zmiany od 1 stycznia 2015 r. - odwrotne obciążenie.

Opublikowany 2014/09/09

Dnia 19 sierpnia 2014 roku Rada Ministrów przyjęła Założenia projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług – Prawo zamówień publicznych. Założenia projektu ustawy przedstawiają propozycje legislacyjne m.in. zakładające istotne zmiany w zakresie przepisów regulujących mechanizm odwrotnego obciążenia.

Proponowane zmiany dotyczą zarówno modyfikacji zakresu przedmiotowego (rozszerzenie listy towarów wskazanych w załączniku 11 ustawy o VAT), podmiotowego (ograniczenie stosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia) oraz proceduralnego (obowiązek składania informacji podsumowujących).

 

Cały artykuł dostępny jest w SERWISIE DORADZTWA PODATKOWEGO.

Recenzja naszej książki w Rzeczpospolitej - Instrukcja VAT. Sprzedaż nieruchomości 2014

Opublikowany 2014/08/27

W gazecie Rzeczpospolita (w numerze z dnia 18 sierpnia), w dziale "podatki i rachunkowość", ukazała się recenzja naszej książki - Instrukcja VAT. Sprzedaż nieruchomości 2014. Opublikowany tekst zamieszczamy poniżej.

     Dla każdego podmiotu sprzedającego bądź kupującego nieruchomość niezwykle ważne jest ustalenie, czy przeprowadzana transakcja podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a jeśli tak, to jaką stawkę należy w danym przypadku zastosować. Odpowiedź na te pytania nie zawsze jest łatwa ze względu na skomplikowane stany faktyczne, ale przede wszystkim z uwagi na zawiłe przepisy i różne stanowiska zajmowane w tych kwestiach przez organy podatkowe i sądy administracyjne.

    Osoby, które stanęły przed koniecznością sprzedaży (kupna) nieruchomości i mają wątpliwości co do opodatkowania tej transakcji, powinny zatem sięgnąć do omawianej lektury. Odpowiadając na kolejno zadawane w niej pytania, będą mogły się z niej dowiedzieć, jak zakwalifikować i opodatkować przeprowadzaną transakcję. Z książki dowiedzą się bowiem m.in., kiedy sprzedaż nieruchomości jest opodatkowana VAT, kiedy powstaje obowiązek podatkowy, jak potraktować w VAT zamianę nieruchomości, jak jest opodatkowana sprzedaż gruntów zabudowanych, a jak niezabudowanych, jaką stawkę VAT należy zastosować do takiej sprzedaży, czy podlega opodatkowaniu wywłaszczenie nieruchomości za odszkodowaniem, na czym polega pierwsze zasiedlenie, w jaki sposób należy skorygować VAT w przypadku zbycia nieruchomości zwolnionej od tego podatku, jaką stawką opodatkowana jest sprzedaż garażu i jakie skutki w VAT wywołuje oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste. Wszystkie te zagadnienia zostały umówione na przykładach, często przedstawiających szczegółowe rozliczenia.

    Jak piszą we wstępie autorzy: ich publikacja ma służyć codzienną pomocą w rozwiązywaniu problemów dotyczących opodatkowania sprzedaży nieruchomości. Jest ona przeznaczona zarówno dla osób zaawansowanych, które zawodowo zajmują się sprzedażą nieruchomości, jak i tych, które robią to okazjonalnie albo w tej braży stawiają dopiero pierwsze kroki.

Źródło: Rzeczpospolita

Zmiana miejsca VADEMECUM zmian i nowości, terminy na cały rok 2014.

Opublikowany 2014/08/12

Informujemy, iż od sierpnia zmieniamy miejsce spotkań VADEMECUM zmian i nowości !

 

Już od najbliższego VADEMECUM zapraszamy Państwa do Klubu METAFORA przy ul. Broniewskiego 4 (wejście od strony sklepu "Żabka").

 

W zakładce DK SZKOLENIA -> Szkolenia Białystok -> Vademecum zmian i nowości dostępne są wszystkie terminy spotkań do końca 2014 roku.

 

Zachęcamy do zakupu karnetu obejmującego miesiące VIII-XII w atrakcyjnej cenie 360 zł.

Szczęśliwe przypadki lubią mądrych i aktywnych!

Opublikowany 2014/07/23

Dorota KosackaMamy przyjemność zachęcić Państwa do przeczytania wywiadu z Panią Dorotą Kosacką, który ukazał się 21 lipca w gazecie "Kurier Poranny" przy współpracy z Podlaską Fundacją Rozwoju Regionalnego.

Pytanie czy można pogodzić pracę z posiadaniem trójki dzieci jest bezsensu, bo widać pani godzi. Ale czy osiągalna jest przy tylu obowiązkach satysfakcja zawodowa?
- Jak najbardziej. Trzeba tylko lubić to, co się robi i wtedy znajdzie się czas i na życie prywatne , i na takie zaangażowanie w pracę, że przyniesie ona satysfakcję.

Pani jest właścicielką firmy, i konsultantem prawa podatkowego, i autorką publikacji na ten temat, i doradcą firm w zakresie prawa gospodarczego czy ubezpieczeń. Proszę się przyznać, ile godzin ma pani doba?
- Rzeczywiście gro osób się dziwi , gdy widzą, ile rzeczy robię. Ale to naprawdę z jednej strony kwestia organizacji pracy, a z drugiej wsparcia ze strony mojego męża Bogdana. I można wszystko zrobić.

A jak pani zaczynała tą swoją bardzo urozmaiconą drogę zawodową?
- Jeszcze na czwartym roku prawa Uniwersytetu Warszawskiego założyłam biuro i rozpoczęłam prowadzenie księgowości. Cenię sobie niezależność i własna działalność gospodarcza mi ja daje. Artykuły zaczęłam natomiast pisać po wzięciu udziału w konkursie o tematyce prawnopodatkowej ogłoszonym przez pismo "Doradca Podatnika".
Nie wygrałam go, ale odezwały się do mnie kolejne redakcje z propozycjami współpracy. Miałam bardzo dużo szczęścia , bo po serii artykułów pan Janusz Zubrzycki, sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego , a więc osoba znana i ceniona w środowisku , zaproponował mi z kolei napisanie książki.

Czyli nie wygrała pani konkursu, ale swoją wiedza i aktywnością wygrała pani parę innych rzeczy.
-Dokładnie tak. Bo naprawdę posypały się jedna za drugą propozycję związane z działalnością wydawniczą. Kolejna dziedzina, czyli szkolenia, też otworzyła się przede mną w pewnym sensie przypadkowo. Współpracowałam z dużą firmą audytorską, której właściciel po prostu któregoś dnia mi oświadczył, że muszę zamiast niego wystąpić na jakiejś konferencji. Wystąpiłam. Przeżycie olbrzymie, bo to było w Sheratonie , przed przedstawicielami dużych i znaczących firm. I wtedy posypały się kolejne propozycje z zakresu szkoleń i doradztwa.

Te koleje pani losu pokazują, jak prawdziwe jest jedno z pani stwierdzeń, że można mieszkać w Białymstoku a mieć kontakt z klientami z całej Polski.
- To stwierdzenie ma już dziś szersze podłoże: ja jestem w Białymstoku, a nieraz mam sytuację, gdy jedzie do mnie klient z Warszawy czy Katowic. A nie ja do niego.

Czyli to nawet nie chodzi o kontakt przez Internet, tylko o to ,że swoją fachowością przyciąga pani klientów.
-Szczerze mówiąc tak i jak się z tego bardzo cieszę, bo taki klient od razu i czymś innym zainteresuje w regionie, gdy już do mnie jedzie taki kawał drogi.

Aby mieć taką moc przyciągania, pewnie nie przestawała pani pogłębiać i aktualizować swojej wiedzy?
-Tak, to ciągle trwa. Ponieważ, jak już mówiłam lubię to , co robię to nawet gdy jesteśmy z mężem gdzieś poza krajem , tropię kwestie podatkowe. Zwłaszcza rozwiązania dotyczące podatku VAT, bo to mój ulubiony podatek. Sprawdzam wszystkie aspekty jego funkcjonowania.

To chyba do tych wszystkich walorów ma pani jeszcze zdolności detektywistyczne. Bo w zawiłościach tych naszych polskich rozwiązań vatowskich, większość ludzi się gubi.
- Coś w tym jest. Faktycznie mam klientów, którzy twierdzą, że gdy mają nietypowe problemy podatkowe, to zwracają się z nimi tylko do mnie. I rzeczywiście lubię i robię nietypowe rzeczy. Owszem, pomagam i przy składaniu deklaracji podatkowych, ale wolę sprawy, które są wyzwaniami interpretacyjnymi.
Gdy np. przekształca się firma, jest kilka opcji do rozważenia, trzeba wybrać najkorzystniejszą i ocenić ryzyko podatkowe. To zagadki logiczne, nad którymi trzeba popracować, a nie podchodzić do sprawy rutynowo.

Pani poznała na własnej skórze, że kobiecie chcącej rozwijać swoje umiejętności bywa trudno. Wiem, że pomaga pani innym kobietom.
- Staram się. Gdy widzę, że w moim otoczeniu pojawia się osoba potrafiąca i chcąca robić coś dobrego w mojej branży, widzę jej potencjał, to polecam ją w redakcjach ,proponuje współautorstwo książek. Żeby miała okazję przełamać lęk i odnaleźć swoja ścieżkę w życiu. Tak jak ja kiedyś.

Jest pani laureatką konkursu zorganizowanego przez Podlaską Fundację Rozwoju Regionalnego. Czy współpracowała lub współpracuję pani z PFRR jeszcze na innej płaszczyźnie?

- Do konkursu w projekcie Woman zgłosiła mnie pracownica. Byłam najpierw zaskoczona udziałem, a potem - wygraną. Fundację znam przez jej działania na rzecz przedsiębiorców: konferencje, konkursy, szkolenia. Choćby spotkania z cyklu vademecum rynków zagranicznych organizowane w ramach kampanii 2014 Rokiem Przedsiębiorczości. Postawmy na siebie. Chętnie skorzystam z bazy poszukiwania kooperantów z zagranicy, którą oferuje sieć Enterprise Europe Network przy PFRR, ponieważ coraz więcej obcych firm rozwija działalność na terenie Polski i potrzebuje wsparcia.


Dziękuje za rozmowę życząc samych nietypowych, ale rozwiązanych spraw.

Jak założyć własną firmę?

Opublikowany 2014/07/15

Prowadzenie własnej firmy, to decydowanie o ścieżce kariery i niezależność na rynku pracy. Jest wiele osób, które podejmują decyzję o założeniu działalności gospodarczej, a co za tym idzie, same kształtują swój rozwój oraz wysokość osiąganych dochodów.


Przede wszystkim, pierwsze obowiązki wiążą się nie z kierowaniem przedsiębiorstwem, a z samą procedurą otwierania działalności. Decyzje podjęte przy zakładaniu biznesu są ważne, gdyż przesądzają o przyszłości firmy.

W zakładce BAZA WIEDZY znajdziecie informacje, jak od początku do końca wygląda proces zakładania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz jednoosobowej działalności gospodarczej.

 

Jeśli marzysz o własnej firmie, jednak obawiasz się, że nie poradzisz sobie z wypełnieniem wszystkich dokumentów i formalnościami, odezwij się do nas! Wystarczy, że skontaktujesz się z nami poprzez formularz dostępny w zakładce lub drogą mailową, czy też tel., a my zajmiemy się wszystkim od wypełnienia i złożenia stosownych dokumentów, po prowadzenie księgowości.

UA-44093304-1