AKTUALNOŚCI

Witaj na stronie DK Doradztwo Sp. z o.o.! Znajdziesz tu szczegółowe informacje o naszych usługach i kontakt do naszej kadry.

Bądź na bieżąco z aktualnościami, nowościami oraz ofertami specjalnymi.

Promocja usług drogą elektroniczną a ochrona danych osobowych – praktyczne informacje.

Opublikowany 2014/09/19

     Wiele firm posiada własne bazy danych, w których przechowują dane klientów takie jak adres skrzynki elektronicznej. Adresy te można przy spełnieniu odpowiednich warunków, od 21 stycznia 2013 r. wykorzystać do promocji własnych usług czy produktów bez wcześniejszej zgody. Należy pamiętać jednak o kilku kwestiach i o tym, że nie można rozsyłać spamu osobom fizycznym.

    Korzystanie z adresów skrzynek elektronicznych firm w celu promocji własnych produktów lub usług dozwolone jest zgodnie z art. 23 ust 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (j.t. Dz. U z 2002 r., Nr 101, poz. 926 z póź. Zm.),  jeżeli  mamy  do  czynienia  z  reklamą  tylko  i  wyłącznie  oferowanych  przez  nas  własnych  produktów i usług(...)

 

Cały artykuł jest dostępny w dziale: SERWIS DORADZTWA PODATKOWEGO.

Kwalifikacja wyjazdów zagranicznych pracowników budowlanych – podróż służbowa czy oddelegowanie?

Opublikowany 2014/09/16

    Specyficzny  charakter  pracy  pracowników  z  branży  budowlanej  powoduje  częstą  zmianę  miejsca  świadczenia pracy, w wyniku ciągłych rozjazdów związanych z realizacją kolejnych inwestycji. Na gruncie prawa pracy oraz przepisów dotyczących ubezpieczeń społecznych rodzi to szereg wątpliwości, a mianowicie, czy wielokrotne kilkutygodniowe wyjazdy do pracy za granicę należy traktować jako podróż służbową, czy jako oddelegowanie? Istotne w tej sytuacji jest przede wszystkim rozróżnienie obu pojęć...

 

Cały artykuł dostępny w dziale: SERWIS DORADZTWA PODATKOWEGO.

ZUS nakłada składki na rodziny przedsiębiorców.

Opublikowany 2014/09/12

Przedsiębiorca prowadzący firmę, w której pomaga mu najbliższa rodzina, musi liczyć się z tym, że ZUS może uznać tego typu pomoc za współpracę w prowadzeniu działalności gospodarczej i naliczyć składki w wysokości  1.042,46 zł (składka obowiązująca w 2014 roku). W ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych od dawna istnieje pojęcie „osoby współpracującej z osobą prowadzącą działalność gospodarczą”. Jednak w ostatnim czasie pojawiły się na różnych forach internetowych wpisy przedsiębiorców informujące, iż z początkiem 2014 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwiększył ilość przeprowadzanych kontroli w małych jednoosobowych firmach, a zakres kontroli ograniczył do określenia kto z członków najbliższej rodziny i w jakim zakresie jest zaangażowany w pomoc przy prowadzeniu przedsiębiorstwa(...)

 

Cały artykuł jest dostępny w SERWISIE DORADZTWA PODATKOWEGO.

Zmiany od 1 stycznia 2015 r. - odwrotne obciążenie.

Opublikowany 2014/09/09

Dnia 19 sierpnia 2014 roku Rada Ministrów przyjęła Założenia projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług – Prawo zamówień publicznych. Założenia projektu ustawy przedstawiają propozycje legislacyjne m.in. zakładające istotne zmiany w zakresie przepisów regulujących mechanizm odwrotnego obciążenia.

Proponowane zmiany dotyczą zarówno modyfikacji zakresu przedmiotowego (rozszerzenie listy towarów wskazanych w załączniku 11 ustawy o VAT), podmiotowego (ograniczenie stosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia) oraz proceduralnego (obowiązek składania informacji podsumowujących).

 

Cały artykuł dostępny jest w SERWISIE DORADZTWA PODATKOWEGO.

Jakie wymogi musi spełniać sprzedawca, żeby dokonywać zwrotu podatku VAT w systemie Tax Free?

Opublikowany 2014/09/05

Polscy sprzedawcy chcąc poprawić swoją atrakcyjność handlową wśród klientów mieszkających poza granicami UE powinni skorzystać z jednego ze środków międzynarodowej konkurencji podatkowej, czyli Tax Free. Tax Free oznacza zwrot podatku VAT dla podróżnych, a więc każda osoba fizyczna posiadając w rozumieniu art. 25 kodeksu cywilnego miejsce stałego zamieszkania poza granicami UE, która dokonała zakupu powyżej 200 zł na terenie Polski może odzyskać zapłacony z tytułu tych zakupów podatek VAT.

Do dokonania tego zwrotu niezbędny jest dokument Tax Free wystawiony przez sprzedawcę...

 

Cały artykuł jest dostępny w dziale: SERWIS DORADZTWA PODATKOWEGO

Recenzja naszej książki w Rzeczpospolitej - Instrukcja VAT. Sprzedaż nieruchomości 2014

Opublikowany 2014/08/27

W gazecie Rzeczpospolita (w numerze z dnia 18 sierpnia), w dziale "podatki i rachunkowość", ukazała się recenzja naszej książki - Instrukcja VAT. Sprzedaż nieruchomości 2014. Opublikowany tekst zamieszczamy poniżej.

     Dla każdego podmiotu sprzedającego bądź kupującego nieruchomość niezwykle ważne jest ustalenie, czy przeprowadzana transakcja podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a jeśli tak, to jaką stawkę należy w danym przypadku zastosować. Odpowiedź na te pytania nie zawsze jest łatwa ze względu na skomplikowane stany faktyczne, ale przede wszystkim z uwagi na zawiłe przepisy i różne stanowiska zajmowane w tych kwestiach przez organy podatkowe i sądy administracyjne.

    Osoby, które stanęły przed koniecznością sprzedaży (kupna) nieruchomości i mają wątpliwości co do opodatkowania tej transakcji, powinny zatem sięgnąć do omawianej lektury. Odpowiadając na kolejno zadawane w niej pytania, będą mogły się z niej dowiedzieć, jak zakwalifikować i opodatkować przeprowadzaną transakcję. Z książki dowiedzą się bowiem m.in., kiedy sprzedaż nieruchomości jest opodatkowana VAT, kiedy powstaje obowiązek podatkowy, jak potraktować w VAT zamianę nieruchomości, jak jest opodatkowana sprzedaż gruntów zabudowanych, a jak niezabudowanych, jaką stawkę VAT należy zastosować do takiej sprzedaży, czy podlega opodatkowaniu wywłaszczenie nieruchomości za odszkodowaniem, na czym polega pierwsze zasiedlenie, w jaki sposób należy skorygować VAT w przypadku zbycia nieruchomości zwolnionej od tego podatku, jaką stawką opodatkowana jest sprzedaż garażu i jakie skutki w VAT wywołuje oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste. Wszystkie te zagadnienia zostały umówione na przykładach, często przedstawiających szczegółowe rozliczenia.

    Jak piszą we wstępie autorzy: ich publikacja ma służyć codzienną pomocą w rozwiązywaniu problemów dotyczących opodatkowania sprzedaży nieruchomości. Jest ona przeznaczona zarówno dla osób zaawansowanych, które zawodowo zajmują się sprzedażą nieruchomości, jak i tych, które robią to okazjonalnie albo w tej braży stawiają dopiero pierwsze kroki.

Źródło: Rzeczpospolita

Zmiana miejsca VADEMECUM zmian i nowości, terminy na cały rok 2014.

Opublikowany 2014/08/12

Informujemy, iż od sierpnia zmieniamy miejsce spotkań VADEMECUM zmian i nowości !

 

Już od najbliższego VADEMECUM zapraszamy Państwa do Klubu METAFORA przy ul. Broniewskiego 4 (wejście od strony sklepu "Żabka").

 

W zakładce DK SZKOLENIA -> Szkolenia Białystok -> Vademecum zmian i nowości dostępne są wszystkie terminy spotkań do końca 2014 roku.

 

Zachęcamy do zakupu karnetu obejmującego miesiące VIII-XII w atrakcyjnej cenie 360 zł.

Szczęśliwe przypadki lubią mądrych i aktywnych!

Opublikowany 2014/07/23

Dorota KosackaMamy przyjemność zachęcić Państwa do przeczytania wywiadu z Panią Dorotą Kosacką, który ukazał się 21 lipca w gazecie "Kurier Poranny" przy współpracy z Podlaską Fundacją Rozwoju Regionalnego.

Pytanie czy można pogodzić pracę z posiadaniem trójki dzieci jest bezsensu, bo widać pani godzi. Ale czy osiągalna jest przy tylu obowiązkach satysfakcja zawodowa?
- Jak najbardziej. Trzeba tylko lubić to, co się robi i wtedy znajdzie się czas i na życie prywatne , i na takie zaangażowanie w pracę, że przyniesie ona satysfakcję.

Pani jest właścicielką firmy, i konsultantem prawa podatkowego, i autorką publikacji na ten temat, i doradcą firm w zakresie prawa gospodarczego czy ubezpieczeń. Proszę się przyznać, ile godzin ma pani doba?
- Rzeczywiście gro osób się dziwi , gdy widzą, ile rzeczy robię. Ale to naprawdę z jednej strony kwestia organizacji pracy, a z drugiej wsparcia ze strony mojego męża Bogdana. I można wszystko zrobić.

A jak pani zaczynała tą swoją bardzo urozmaiconą drogę zawodową?
- Jeszcze na czwartym roku prawa Uniwersytetu Warszawskiego założyłam biuro i rozpoczęłam prowadzenie księgowości. Cenię sobie niezależność i własna działalność gospodarcza mi ja daje. Artykuły zaczęłam natomiast pisać po wzięciu udziału w konkursie o tematyce prawnopodatkowej ogłoszonym przez pismo "Doradca Podatnika".
Nie wygrałam go, ale odezwały się do mnie kolejne redakcje z propozycjami współpracy. Miałam bardzo dużo szczęścia , bo po serii artykułów pan Janusz Zubrzycki, sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego , a więc osoba znana i ceniona w środowisku , zaproponował mi z kolei napisanie książki.

Czyli nie wygrała pani konkursu, ale swoją wiedza i aktywnością wygrała pani parę innych rzeczy.
-Dokładnie tak. Bo naprawdę posypały się jedna za drugą propozycję związane z działalnością wydawniczą. Kolejna dziedzina, czyli szkolenia, też otworzyła się przede mną w pewnym sensie przypadkowo. Współpracowałam z dużą firmą audytorską, której właściciel po prostu któregoś dnia mi oświadczył, że muszę zamiast niego wystąpić na jakiejś konferencji. Wystąpiłam. Przeżycie olbrzymie, bo to było w Sheratonie , przed przedstawicielami dużych i znaczących firm. I wtedy posypały się kolejne propozycje z zakresu szkoleń i doradztwa.

Te koleje pani losu pokazują, jak prawdziwe jest jedno z pani stwierdzeń, że można mieszkać w Białymstoku a mieć kontakt z klientami z całej Polski.
- To stwierdzenie ma już dziś szersze podłoże: ja jestem w Białymstoku, a nieraz mam sytuację, gdy jedzie do mnie klient z Warszawy czy Katowic. A nie ja do niego.

Czyli to nawet nie chodzi o kontakt przez Internet, tylko o to ,że swoją fachowością przyciąga pani klientów.
-Szczerze mówiąc tak i jak się z tego bardzo cieszę, bo taki klient od razu i czymś innym zainteresuje w regionie, gdy już do mnie jedzie taki kawał drogi.

Aby mieć taką moc przyciągania, pewnie nie przestawała pani pogłębiać i aktualizować swojej wiedzy?
-Tak, to ciągle trwa. Ponieważ, jak już mówiłam lubię to , co robię to nawet gdy jesteśmy z mężem gdzieś poza krajem , tropię kwestie podatkowe. Zwłaszcza rozwiązania dotyczące podatku VAT, bo to mój ulubiony podatek. Sprawdzam wszystkie aspekty jego funkcjonowania.

To chyba do tych wszystkich walorów ma pani jeszcze zdolności detektywistyczne. Bo w zawiłościach tych naszych polskich rozwiązań vatowskich, większość ludzi się gubi.
- Coś w tym jest. Faktycznie mam klientów, którzy twierdzą, że gdy mają nietypowe problemy podatkowe, to zwracają się z nimi tylko do mnie. I rzeczywiście lubię i robię nietypowe rzeczy. Owszem, pomagam i przy składaniu deklaracji podatkowych, ale wolę sprawy, które są wyzwaniami interpretacyjnymi.
Gdy np. przekształca się firma, jest kilka opcji do rozważenia, trzeba wybrać najkorzystniejszą i ocenić ryzyko podatkowe. To zagadki logiczne, nad którymi trzeba popracować, a nie podchodzić do sprawy rutynowo.

Pani poznała na własnej skórze, że kobiecie chcącej rozwijać swoje umiejętności bywa trudno. Wiem, że pomaga pani innym kobietom.
- Staram się. Gdy widzę, że w moim otoczeniu pojawia się osoba potrafiąca i chcąca robić coś dobrego w mojej branży, widzę jej potencjał, to polecam ją w redakcjach ,proponuje współautorstwo książek. Żeby miała okazję przełamać lęk i odnaleźć swoja ścieżkę w życiu. Tak jak ja kiedyś.

Jest pani laureatką konkursu zorganizowanego przez Podlaską Fundację Rozwoju Regionalnego. Czy współpracowała lub współpracuję pani z PFRR jeszcze na innej płaszczyźnie?

- Do konkursu w projekcie Woman zgłosiła mnie pracownica. Byłam najpierw zaskoczona udziałem, a potem - wygraną. Fundację znam przez jej działania na rzecz przedsiębiorców: konferencje, konkursy, szkolenia. Choćby spotkania z cyklu vademecum rynków zagranicznych organizowane w ramach kampanii 2014 Rokiem Przedsiębiorczości. Postawmy na siebie. Chętnie skorzystam z bazy poszukiwania kooperantów z zagranicy, którą oferuje sieć Enterprise Europe Network przy PFRR, ponieważ coraz więcej obcych firm rozwija działalność na terenie Polski i potrzebuje wsparcia.


Dziękuje za rozmowę życząc samych nietypowych, ale rozwiązanych spraw.

Jak założyć własną firmę?

Opublikowany 2014/07/15

Prowadzenie własnej firmy, to decydowanie o ścieżce kariery i niezależność na rynku pracy. Jest wiele osób, które podejmują decyzję o założeniu działalności gospodarczej, a co za tym idzie, same kształtują swój rozwój oraz wysokość osiąganych dochodów.


Przede wszystkim, pierwsze obowiązki wiążą się nie z kierowaniem przedsiębiorstwem, a z samą procedurą otwierania działalności. Decyzje podjęte przy zakładaniu biznesu są ważne, gdyż przesądzają o przyszłości firmy.

W zakładce BAZA WIEDZY znajdziecie informacje, jak od początku do końca wygląda proces zakładania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz jednoosobowej działalności gospodarczej.

 

Jeśli marzysz o własnej firmie, jednak obawiasz się, że nie poradzisz sobie z wypełnieniem wszystkich dokumentów i formalnościami, odezwij się do nas! Wystarczy, że skontaktujesz się z nami poprzez formularz dostępny w zakładce lub drogą mailową, czy też tel., a my zajmiemy się wszystkim od wypełnienia i złożenia stosownych dokumentów, po prowadzenie księgowości.

Dorota Kosacka daje perspektywy na rozwój zawodowy.

Opublikowany 2014/06/24
Niech ta historia zainspiruje innych do działania - Trzymajmy się podlaskiego!

Zachęcamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku https://www.facebook.com/pages/DK-Doradztwo-Szkolenia-Wydawnictwo/143980702422655

Zapraszamy także na oficjalną stronę kampanii https://www.facebook.com/pages/Trzymajsi%C4%99/1431237077137499.

UA-44093304-1